Neuroleptyki

Neuroleptyki są grupą leków stworzonych do leczenia zaburzeń psychotycznych. Praktycznie od momentu ich odkrycia znalazły zastosowanie w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Działanie uspokajające i pogarszające nastrój (depresjogenne) niektórych neuroleptyków (haloperidol, klopentiksol) do dzisiaj wykorzystuje się w leczeniu epizodów maniakalnych.
Przydatne jest występowanie tych leków w formie iniekcji domięśniowych, co ma duże znaczenie u niewspółpracujących maniakalnych pacjentów. Niektóre neuroleptyki wykorzystywane są w celu poprawy nastroju (sulpiryd, lewomepromzyna, chloprothixen). Ta grupa leków jest obarczona znaczną ilością działań ubocznych, głównie powodując nadmierne uspokojenie, objawy pozapiramidowe (podobne do choroby Parkinsona).
Oddzielnym zagadnieniem są nowoczesne neuroleptyki, które są mniej szkodliwe, przeważnie lepiej tolerowane, o porównywalnej skuteczności jak leki pierwszej generacji . Część z nich może być stosowana do wygaszania manii, odkryto u nich również potencjał stabilizacji nastroju. Leki takie jak olanzapina, kwetiapina, aripiprazol mogą być stosowane u pacjentów z CHAD. Stosowanie ich w Polsce jest znacznie ograniczone ze względu na brak refundacji nowoczesnych neuroleptyków w CHAD. Leczenie to bez refundacji jest związane z bardzo dużymi kosztami, które musi ponosić pacjent - miesięczny koszt wynosi często kilkaset złotych.
Od grudnia 2010 mają być w Polsce refundowane neuroleptyki II generacji - na tą chwilę brak dokładniejszych danych, czyli nie wiadomo które leki i jakie postaci (X 2010).
Aktualizacja 23.01.2011 Od końca grudnia 2010 w chorobie afektywnej dwubiegunowej refundowane są aripiprazol, olanzapina, kwetiapina oraz lamotrygina.Można uznać, że farmakoterapia CHAD w Polsce wreszcie osiągnęła poziom europejski. W dalszym ciągu brak jednak refundacji neuroleptyków II generacji w zaburzeniach schizoafektywnych.
Dodaj komentarz | Zobacz komentarze |