Przyczyny

Nie można udzielić jednoznacznej przyczyny na pytanie dotyczące przyczyn zachorowania na chorobę afektywną dwubiegunową. Powstają ciągle nowe hipotezy, jednak brakuje im przekonywujących dowodów.
Badania na bliźniętach wskazują na istotny wpływ materiału genetycznego. Ocenia się, że w przypadku bliźniąt jednojajowych, gdy zachoruje jedno z nich, ryzyko zachorowania drugiego sięga 40%. W przypadku bliźniąt dwujajowych prawdopodobieństwo to spada do około 10%. Znanym faktem jest też to, że osoby cierpiące na CHAD w około 50% przypadków mają w rodzinie kogoś cierpiącego na tego typu zaburzenie. Przeprowadzane badania genetyczne nie potrafią póki co precyzyjnie określić defektów genowych odpowiedzialnych za powstanie choroby. Przypuszcza się, że istnieje kilka lub kilkanaście genów mogących brać udział w genezie CHAD.
Poza czynnikami biologicznymi istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Przedłużający się stres, wymuszona bezsenność, brak organizacji rytmu dobowego, mogą się przyczyniać do powstawania epizodów - zarówno depresyjnych, jak i maniakalnych.
Na poziomie ośrodkowego układu nerwowego przyczyną CHAD są zaburzenia neuroprzekaźnictwa (można to powiązać z hipotezą obecności defektów w materiale genetycznym). Istnieje kilka teorii na ten temat..
- CHAD powstaje przy wysokim lub niskim poziomie jednego z 3 neuroprzekaźników (serotonina, noradrenalina, dopamina);
- Nieistotny jest poziom danego neuroprzekaźnika, tylko stan równowagi pomiędzy nimi. Przy zaburzeniu równowagi powstaje choroba afektywna dwubiegunowa.
- Przyczyna tkwi nie w samych neuroprzekaźnikach, a raczej na wrażliwości komórek nerwowych na nie (na poziomie receptora)
Przy obecnym poziomie wiedzy najbardziej prawdopodobna jest teoria łącząca czynniki genetyczne (objawiająca się zmianami w układzie nerwowym) i środowiskowe.
Neuroprzekaźniki są substancjami chemicznymi które przekazują impuls z jednej komórki nerwowej na kolejną w miejscu nazywanym synapsą. Serotonina, noradrenalina, dopamina pełnią udział w regulacji takich elementów samopoczucia jak: nastrój, energia, zdolność odczuwania przyjemności.
Dodaj komentarz | Zobacz komentarze |